وضعیت کاربر: میهمان  | ورود | عضویت

اخبار ویژه

Fa | En

نشریات داخلی انجمن ماشین آلات سنگین

خبرنامه الکترونیکی

عضو کمیسیون صنایع مجلس؛ ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی، خود تحریمی است

 
عضو کمیسیون صنایع مجلس؛ ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی، خود تحریمی است
ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی، خود تحریمی است
عضو کمیسیون صنایع مجلس درباره چالش های موجود در حوزه ماشین آلات معدنی گفت: حوزه معدن، بعد از نفت که یکی از پتانسیل های بزرگ موجود در کشور است که البته به دلیل عدم استفاده مناسب به یکی از تهدیدهای موجود در کشور تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ عبدالعلی رحیمی مظفری، عضو کمیسیون صنایع مجلس در در گفتگو با اقتصادآنلاین بیان کرد: ما با در اختیار داشتن ۷۸ درصد منابع معدنی جهان می توانیم سرمایه گذاری های بسیار زیادی در حوزه معدن داشته باشیم. تکنولوژی که در حال حاضر در حوزه معدن داریم به هیچ عنوان جوابگوی رشد و توسعه صنعت معدنی کشور نیست. ماشین آلات فعلی معادن را اگر فرسوده هم فرض نکنیم که هستند، نمی توانیم به کشوری موفق در زمینه استفاده از معادن تبدیل شویم.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: در حوزه اکتشاف معادن نسبتاً جلو هستیم اما در حوزه برداشت مخصوصاً معادن سنگ که نیاز به برداشت در عمق های زیاد است، نیاز به ماشین آلات پیشرفته و مدرن دنیا داریم ولی از داشتن آنها محروم هستیم. کمک به این حوزه می تواند منجر به نوسازی ماشین‌آلاتی که هنوز قابلیت استفاده در معادن را دارند شود. همچنین می توانیم از ماشین آلات معدنی مبتنی بر تکنولوژی های روز دنیا که امکان برداشت از معادن مخصوصاً معادنی که نیاز به برداشت از عمق زیاد دارند را نیز فراهم کنیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: مخالف ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی هستیم، این ممنوعیت می تواند به ظرفیت ها و پتانسیل‌های داخلی ضربه بزند. اینکه خودمان را از ظرفیت ها و پتانسیل ها و امکانات روز دنیا محروم کنیم یک نوع خود تحریمی است.

رحیمی مظفری ادامه داد: این تجهیزات می‌تواند به کمک ما بیاید، زیرا هر روز دنیا روی یک چرخ می چرخد و کشورهای پیشرفته در حال حاضر روی معادن خود سرمایه گذاری کرده اند. به عنوان مثال آلمان کشوری است که در حوزه معادن دست پری دارد روی معادنی مثل تیتانیوم و لیتیوم برای آینده برنامه ریزی کرده است.

رحیمی مظفری خاطر نشان کرد: ما هنوز در حوزه معادن سنگ آهن دچار مشکل هستیم و نگران ایم که در آینده ای نه چندان دور برای تامین  خوراک صنایع فولادی دچار مشکل جدی شویم. در کشور ما در حال حاضر اجازه ایجاد صنعت فولادی جدید نمی دهند به دلیل اینکه نمی توانیم نیازهایش را تامین کنیم. ما معدن را داریم، مصرف را هم داریم ولی در این بین حلقه گمشده ماشین آلات و تکنولوژی روز دنیا است که در اختیار نداریم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه افزود: مسئله ما در واردات ماشین آلات معدنی این نیست که این ماشین آلات چقدر ارزآوری و یا چقدر ارزبری دارد، بلکه باید به این مسئله توجه کنیم که وقتی این ماشین آلات را وارد کنیم چقدر می توانیم پیشرفت کنیم و چقدر می توانیم در حوزه پایین دستی شغل ایجاد کنیم. از سوی دیگر باید به این مسئله توجه کنیم که اگر این ماشین آلات در دسترس باشد می توانیم افزایش برداشت از معادن را داشته باشیم و در نتیجه صنایع ما هم رونق می گیرند و در زنجیره بعدی کشور های دیگر را به خودمان وابسته می کنیم و وقتی وابستگی کشورهای دیگر به ما به وجود آمد قدرت سیاسی و اقتصادی و امنیتی ما در دنیا بالا میرود.

رحیمی مظفری ادامه داد: برای استدلال ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی دو دلیل بیشتر نمی تواند وجود داشته باشد یکی اینکه افرادی از این مسئله سود می برند دوم اینکه تفکرات بسته در کشور حاکم است. امیدواریم دلیل دوم در این ممنوعیت نقش داشته باشد چون این موضوع قابل حل است ولی تعارض منافع قابل حل نیست.

تاريخ تنظيم: شنبه 29 مرداد ماه 1401